Menu

Autronica Alev ve Gaz Algılama Sistemleri

Home / Products

autronica türkiye

AUTRONICA ALEV VE GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ

      1950'lerin sonlarında, bir radyo tamircisi, bir elektronik mühendisi ve iki radar teknisyeni Norveç'in teknoloji başkenti Trondheim'da tarih yarattı. Hepsi birlikte yeni bir şey yaratmak için güçlü hırsları olan girişimcilerdi ve fikir basitti; akıllı elektronik, geniş ürün yelpazesi, teknoloji, süreç ve hizmet sayesinde yangın ve gazın neden olduğu tehlikeyi tamamen ortadan kaldırmak, insanları ve mülkleri her zaman korumak. Bu teknoloji uzmanları birlikte iddialı bir yönetim ekibini temsil ediyordu ve 9 Eylül 1957'de Autronica ortaya çıktı.

      Autronica, dünya çapında yangın ve gaz güvenliği alanında lider bir yenilikçi, üretici ve tedarikçidir. Ürünleri kara, deniz ve petrokimya, petrol ve gaz sektörlerindeki uygulamalarda güvenliği sağlar. Fikir, geliştirme ve üretimden ürünlerin pazarlanmasına, satışına ve servisine kadar tüm değer zincirini yöneten yaklaşık 450 kişi istihdam etmektedir. Dünya çapında ofisleri bulunan uluslararası bir şirkettir ve genel merkezi Norveç'in teknoloji bağlantı noktası olan Trondheim'da bulunmaktadır.
Autronica, dünya çapında bina sistemleri endüstrisinin önde gelen sağlayıcılarından UTC Carrier'ın bir parçasıdır.

Genel broşür için tıklayınız (Entegre Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri)

      Dünyanın dört bir yanındaki petrokimya, petrol ve gaz tesisleri çalışmak için daha güvenli bir yer haline geliyor. Yıllardır dünya çapında petrokimya, petrol ve gaz pazarında yangın ve gaz güvenlik sistemlerinin tercih edilen tedarikçisi olduk. Dünya standartlarında ürünler üretiyoruz, ancak en iyinin bile daha iyi olacağına inanıyoruz. Bunu takdir ederek, sürekli olarak yeni ürünler geliştirirken, aynı zamanda her gün binlerce hayatın onlara bağlı olduğu bir sektöre güvenlik sağlıyoruz.
     Ürün yelpazesi, dünyanın ilk IEC 61508 Güvenlik Bütünlük Seviyesi (SIL 2) onaylı entegre adreslenebilir Yangın ve Gaz Algılama Sistemi olan SelfVerify ile AutroSafe® IFG'yi (entegre Yangın ve Gaz Algılama Sistemi) içerir. Ayrıca eksiksiz bir alev ve gaz dedektörü yelpazesi, yüksek duyarlı duman algılama (HSSD), gaz örnekleme, alarm yönetimi ve kontrol sistemleri sunuyoruz. Sunulan hizmetler arasında sistem tasarımı, proje yönetimi, kurulum ve devreye alma, satış sonrası hizmet ve eğitim yer almaktadır.

Ürün kataloğu için tıklayınız (Endüstriyel Projeler)
YANGIN VE GAZ ALGILAMA ALARM PANELLERİ - AUTROSAFE 4 SERİSİ
BS-420G IFG panel

AutroSafe Entegre Yangın ve Gaz (IFG) panelleri, en zorlu gereksinimler için tasarlanmıştır ve bir F&G (Fire&Gas) algılama sisteminin olanaklarını daha da genişletir. Açık deniz platformlarından LNG tesislerine ve rafinerilere kadar, AutroSafe IFG şimdiye kadarki en sıkı F&G güvenliğini sağlıyor.
Autronica Fire and Security, 1999 yılında üst düzey yangın algılama sistemimiz olan AutroSafe'i piyasaya sürdü. AutroSafe, ilk günden itibaren hem karada hem de denizde dünya çapında 15.000'den fazla kurulumda benzersiz kararlılığını ve güvenilirliğini kanıtladı. AutroSafe IFG, çok çeşitli uygulamalar için gelişmiş işlevsellik sağlar. Sistem, açık deniz pazarının üst düzey segmentindeki tüm gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. EN54 uyumluluğunu gerektiren Avrupa direktiflerine (CPD) göre onaylanmıştır ve NFPA 72'ye göre Factory Mutual (FM) tarafından onaylanmıştır. Ek olarak, F&G sistemi TÜV Nord tarafından SIL2 gerekliliklerine göre onaylanmıştır.

Güvenilir iletişim, güvenliğiniz için çok önemlidir. Bu nedenle, paneller arasındaki iletişimi koruyan yenilikçi bir ağ çözümü olan AutroSafe IFG sistemine AutroNet'i ekliyoruz. AutroNet, AutroSafe IFG sisteminin erişimini daha da genişleterek yedekli ve yüksek hızlı bir ağ sağlar. Sistem, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bir yıldız (star) veya halka (ring) ağda kurulabilir.
Tarih, AutroSafe IFG'ye güvenebileceğinizi kanıtlıyor. Mevcut tüm işlevler, 10 yıldan fazla bir süredir dünya çapında en zorlu testlere dayanmaktadır. AutroSafe IFG ile Autronica, yangın güvenliğini bir kez daha yüksek bir seviyeye taşıdı.


BS-420G YANGIN VE GAZ ALGILAMA ALARM PANELİ Datasheet için tıklayınız (BS-420G AUTROSAFE IFG PANEL)
BC-420G2 GENİŞLEME PANELİ, PANO TİP
BC-440G2 GENİŞLEME MODÜLÜ, RACK MONTAJ TİP
BS-430G2 OPERATÖR PANELİ
BU-BV-420G2 TEKRARLAMA PANELİ
BP-405 ENERJİ PANOSU
BSD-310 LOOP SÜRÜCÜ MODÜLÜ
BSD-311 LOOP SÜRÜCÜ MODÜLÜ, YÜKSEK KAPASİTELİ

AUTROGUARD MULTICRITERIA PROTECTORS

AutroGuard® çok kriterli koruyucu, kurulumu ve devreye almayı basitleştiren ve yangın güvenliğini artıran yeni nesil bir teknoloji sağlar. Bir dedektörden daha fazlasıdır, bir KORUYUCUdur. Yangını algılar ve uyarı verir - hepsi aynı cihazda.
Aşırı gelişmiş sensör dinamikleri, algılama süresini ve rahatsız edici hatalı alarmları büyük ölçüde azaltan güvenilir algılama sağlar ve kullanımı daha da fazla uygulama alanını kapsayacak şekilde genişletir. İşlem türü, çeşitli uygulamaları kapsayacak şekilde Isı, Optik veya Çoklu Sensör olarak yapılandırılabilir.

DYFI3D teknolojisi
AutroGuard®, DYFI3D teknolojisini kullanır; Gelişmiş algoritmalara sahip MultiAngle / MultiWavelength algılama, 3 boyutlu bir alanda her tür yangın ve hatalı alarm kaynağı için birbirinden farklı tepkileri analiz ederek koruyucunun gerçek yangınları ve rahatsız edici hatalı alarm kaynaklarını doğru bir şekilde ayırt etmesini sağlar.

Entegre siren
AutroGuard®, entegre EN 54-3 onaylı bir sirenle (isteğe bağlı) teslim edilebilir. Ses kalıpları ve ses seviyeleri, 1 m aralıkta maksimum 93 dBA ses çıkışı ile yapılandırılabilir.

Entegre Görsel Alarm Cihazı (VAD)
AutroGuard®, EN 54-23 uyumlu bir entegre Görsel Alarm Cihazı (VAD) (isteğe bağlı) ile teslim edilebilir. Beyaz veya kırmızı renkte mevcuttur ve 4 farklı şiddette yapılandırılabilir. Flaş hızı da yapılandırılabilir (1 veya 2 sn.)

SelfVerify®
SelfVerify® sistem işlevi, her 24 saatte bir kalibre edilmiş ve otomatik bir kendi kendine test sağlar. Sistem paneline, alarm cihazlarına ve çıkış birimlerine giden sinyal yolunu test eder. Bu şekilde, kendi kendine test, koruyucunun, gerektiği zaman ve kullanım ömrü boyunca EN 54 bölüm 5 ve 7'ye göre doğru hassasiyet seviyesinde bir alarm başlatabilmesini sağlar.

Broşür için tıklayınız (AutroGuard)
Datasheet için tıklayınız AutroGuard V430)
Datasheet için tıklayınız (AutroGuard V530)

ADRESLİ DEDEKTÖRLER
Autronica Detector

Optik Duman Dedektörleri;
BHH-200 Standard interactive smoke detector head
BHH-300 Interactive smoke detector head with SelfVerify®
BHH-500 Interactive smoke detector head with SelfVerify, environmentally protected
BHH-500/EX Interactive smoke detector head with SelfVerify, environmentally protected. Exia version. For use in hazardous areas
Datasheet için tıklayınız (Interactive smoke detector head with SelfVerify®)

Isı Dedektörleri;
BD-200M Standard interactive heat detector for steam saunas/cold stores. In complete housing (IP56)
BD-501 Interactive heat detector head with SelfVerify (IP56). In complete housing
Autronica Heat Detector BD-501/EX Interactive heat detector head with SelfVerify (IP56). In complete housing. EEx ia-version of BD-501
BD-55 Conventional D-A-F Heat Detector, Alarm temperature 60°C (140°F)
BD-505 Interactive heat detector with SelfVerify, explosion proof for use in EX areas (IP66)
BDH-200 Standard interactive heat detector head
BDH-300 Interactive heat detector head with SelfVerify
BDH-500 Interactive heat detector head with SelfVerify, environmentally protected
BDH-500/EX Interactive heat detector head with SelfVerify, environmentally
protected. Exia-version of BDH-500. For use in hazardous aeas
Datasheet için tıklayınız (Interactive heat detector head with SelfVerify)

Autronica Heat Detector

Kombine MultiSensor Dedektörler;
BHH-220 Standard interactive MultiSensor detector head
BHH-320 Interactive MultiSensor detector head with SelfVerify
BHH-520 Interactive MultiSensor detector head with SelfVerify, environmentally protected
BHH-520/EX Interactive MultiSensor detector head with SelfVerify, environmentally protected. Exia version of BHH-520. For use in hazardous areas
Datasheet için tıklayınız (BHH-320 Interactive MultiSensor detector head with SelfVerify)


ALEV DEDEKTÖRLERİ
AutroFlame_X33AF Multispectrum IR Flame Detectors

AUTROFLAME X33AF MULTISPECTRUM IR ALEV DEDEKTÖRLERİ
X33AF, çok spektrumlu bir kızılötesi (MIR) alev dedektörüdür. En yüksek derecede yanlış alarm reddi ile birlikte hafif ve ağır hidrokarbon yakıtlara kadar benzersiz yangın tespiti sağlar. X33AF, ilişkili sinyal işleme devreleriyle birlikte üç IR sensörü içerir. Standart çıkış konfigürasyonu yangın alarmı, hata ve yardımcı röleleri içerir, isteğe bağlı HART iletişimi ile izole edilmiş 0 ila 20 mA çıkışlı modeller mevcuttur. Dedektör, en zorlu ortamlarda ve arka plan kızılötesi radyasyonunun (background infrared radiation) normal bir durum olduğu uygulamalarda üstün performans sağlar.

SIL / FM / CSA / ATEX / IECEx sertifikalarına sahiptir.
Dedektör Alüminyum veya Paslanmaz Çelik Gövdeli seçilebilir
Daha zorlu ortamlar için çalışma ortam sıcaklık aralığı genişletilmiş (Certified Eex d IIC T4-T6 (-55 °C to +125 °C)) olarak seçilebilir.
Adresli (Loop beslemeli), röle çıkışlı, 4-20 mA Analog sinyal çıkışlı modelleri mevcuttur.

Datasheet için tıklayınız (AutroFlame_X33AF Multispectrum IR Flame Detectors)

AutroFlame_BG-201 IR Flame Detectors

AUTROFLAME BG-201 DUAL IR ALEV DEDEKTÖRLERİ
BG-201, karbonlu malzemelerin yanmasıyla ilgili yangınların tespiti için etkileşimli bir noktasal alev dedektörüdür. Dedektör, en zorlu ortamlar için uygun olmasını sağlayan yüksek bir IP derecesine sahiptir. Gelişmiş dijital sinyal işleme algoritmaları, gerçek yangın senaryolarının hızlı bir şekilde algılanmasını ve rahatsız edici hatalı alarmlara karşı yüksek bağışıklık sağlar.

İki kızılötesi sensör, kızılötesi spektrumu bir yangından algılar. Sensörler, sinyallerin gerçek bir alevin özelliklerine karşılık geldiğini doğrulamak için bu bilgiyi kullanarak kızılötesi spektrumun farklı kısımlarını değerlendirir.

Dedektör adresli (loop beslemeli) veya konvansiyonel (4 telli) tip olarak temin edilebilir.

Dedektörler dahili kısa devre izolatörüne sahiptir, hassasiyetleri ayarlanabilir, alarm durumu bildirim led göstergesine sahiptir. EN54-10 ve EN54-17 sertifikaları mevcuttur.

Datasheet için tıklayınız (AutroFlame_BG-201 Multispectrum IR Flame Detectors)

GAZ DEDEKTÖRLERİ       Gaz Algılama Sistemleri Genel Broşür için tıklayınız
AutroPoint HC200

AUTROPOINT HC200 NOKTASAL IR GAZ DEDEKTÖRÜ
HC200, yanıcı hidrokarbon gazlarının % 0 ila % 100 Alt Alev Alma Sınırı (LFL) arasında sürekli ve sabit bir şekilde izlenmesini sağlayan difüzyon tabanlı, kızılötesi (IR) sensörlü bir yanıcı/patlayıcı gaz dedektörüdür.
Standart cihaz çıkışları, elektriksel olarak izole edilmiş 4-20 mA sinyal ile HART haberleşme protokolü ve RS-485 seri iletişim biçimindedir. Ayrıca MODBUS ve ASCII evrensel haberleşme protok desteği bulunmaktadır. Opsiyonel olarak röle kartı ilave edilebilir, bu şekilde programlanabilir 2 seviye alarm ve arıza kontak çıkışlarına sahip olunur.

Zorlu onshore / offshore deniz petrol ve gaz tesislerinin ve diğer boru ile hidrokarbon taşıma uygulamalarının korunması için ideal olarak uygun olan HC200, Class I, Divisions 1 and 2, and Zones 1 and 2 (hazardous areas) tehlikeli alanlarda kullanım için dünya çapında onaylanmıştır.
Ek olarak, paslanmaz çelik gövde, safir optikler ve modüler tasarım, kolay kurulum ve mevcut en düşük sahip olma maliyeti en zorlu endüstriyel ortam koşullarına karşı güven sağlamak için bir araya geliyor.

AutroPoint HC200, yüzlerce yanıcı hidrokarbon gazını ve buharını algılayabilir. Dedektör metan, propan, etilen ve bütan performans sertifikasına sahiptir ve fabrika ortamında ayar ve gaza uygun olarak kalibre edilerek sevk edilir. Sayısız ek işletim parametreleri, dijital iletişim veya isteğe bağlı el tipi iletişim cihazı aracılığıyla programlanabilir.

Datasheet için tıklayınız (AutroPoint HC200 IR Point Gas Detector)

AutroPoint HC800

AUTROPOINT HC800 AÇIK ALAN (OPEN PATH) IR GAZ DEDEKTÖRÜ
HC800, 0 ila 5 LFL-metre aralığındaki yanıcı hidrokarbon gaz konsantrasyonlarının 5 ila 120 metrelik bir mesafede sürekli izlenmesini sağlayan bir açık alan (open path / line of sight) kızılötesi gaz algılama sistemidir.
Standart cihaz çıkışları, elektriksel olarak izole edilmiş 4-20 mA sinyal ile HART haberleşme protokolü ve RS-485 seri iletişim biçimindedir. Ayrıca MODBUS ve ASCII evrensel haberleşme protok desteği bulunmaktadır. Opsiyonel olarak röle kartı ilave edilebilir, bu şekilde programlanabilir alarm ve arıza kontak çıkışlarına sahip olunur.

Sistem iki paslanmaz çelik modülden oluşur - bir verici ve bir alıcı ile birlikte montaj sabitleme donanımı. Her iki modül de harici bir 24 volt DC beslemeden beslenir. Alıcı, ölçüm sinyali çıkışlarını sağlar ve yerleşik "durum göstergesi" LED'leri ve dahili bir manyetik kalibrasyon anahtarı ile donatılmıştır. Verici, yüksek kaliteli bir zenon flaş lambasına sahiptir.
HC800, Class I, Division 1 and Division 2 (hazardous areas) tehlikeli alanlarda kullanım için patlamaya dayanıklılık sertifikasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş metan gazı algılama performans test sertifikası sahiptir. Bağımsız bir dedektör olarak veya AutroSafe Entegre Yangın ve Gaz algılama sisteminin bir parçası olarak adreslenerek kullanılabilir.

Datasheet için tıklayınız (AutroPoint HC800 Open Path Gas Detector)

AutroSonic Acouistic Gas Detector

AUTROSONIC AKUSTİK GAZ DEDEKTÖRÜ
AutroSonic akustik dedektörü, gaz sızıntıları gibi olayların benzersiz ultrasonik frekans içeriğini tanımak üzere tasarlanmıştır. Basınçlı bir gaz sızıntısı meydana geldiğinde, üretilen sesin frekans içeriği spektrumun işitilebilir kısmının ötesine ultrasonik bölgeye (20 kHz'nin üzerinde) uzanır. Bir sızıntının ürettiği sesin yoğunluğu, basınç, sızıntı oranı, gaz viskozitesi ve sızıntı kaynağına olan uzaklık gibi çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Akustik algılama, gaz konsantrasyonuna dayalı geleneksel algılama teknolojisinin bir sızıntının varlığını algılama yeteneğini azaltabilen çevresel faktörlere (örneğin şiddetli rüzgarlar, ortamın mevcut gürültüsü, tesisteki üretim gürültüsü, vb.) karşı daha az hassastır. Görüş hattı ve / veya nokta gaz dedektörleri ile birleştirildiğinde, AutroSonic akustik dedektörü tarafından sağlanan ek koruma katmanı gaz kaçağı tespiti için nihai çözümü sunar.
HART protokolü ile 4-20 mA sinyal çıkışı verir. Dedektör paslanmaz çelik "Ex d Flame-proof" gövdeye sahiptir, FM / CSA / ATEX / IECEX sertifikaları bulunmaktadır.

AutroSonic akustik dedektörü iki ana bileşenden oluşur: AC100 akustik sensör ve ATX10 akustik verici.
AC100 akustik sensörü, akustik sinyali sürekli olarak izlemek için yüksek performanslı bir mikrofon ve dijital sinyal işleme (DSP) teknolojisi kullanır. Geniş dinamik aralık ve spektral çözünürlük, sensörün hem üstün hassasiyet hem de yanlış alarm ayrımı sağlamasına olanak tanır. ATX10 verici, AC100 akustik sensörden gelen akustik güç spektrumu verilerini değerlendirir ve alarm durumunun bir tespitini yapar.

Datasheet için tıklayınız (AutroSonic Akustik Gas Detector)

AutroVu AV10 explosion proof universal display

AUTROVU AV10 EXPLOSION-PROOF UNIVERSAL DISPLAY
AutroVu Evresel Görüntüleme Ünitesi, gaz dedektörleri ile algılanan gazın seviyesinin ekranda gösterilmesi gereken uygulamalarda kullanılır, aynı zamanda ünite röle çıkışlarına, HART haberleşme protokolü ile 4-20 mA analog sinyal çıkışına, MODBUS RS485 haberleşme çıkışına sahiptir.
AV10 evrensel görüntüleme birimi, GT3000, PIR9400, HC200, HC600 veya NTMOS gibi Autronica gaz dedektörlerinin yanı sıra genel üçüncü parti doğrusal 4-20 mA çıkış verebilen sensörlerle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ekran ünitesi, "bağımsız" bir cihaz olarak tasarlanmış ve onaylanmıştır, bir gaz kontrol cihazının tüm işlevlerini yerine getirir.

Gaz konsantrasyonu ve ölçü birimi dijital bir ekranda gösterilir. Gösterge ünitesi, tespit edilen gaz konsantrasyonuna karşılık gelen bir doğrusal izole / izole edilmemiş 4-20 mA DC çıkış sinyali (HART ile) sağlar.
Tüm elektronik cihazlar, patlamaya dayanıklı alüminyum veya paslanmaz çelik bir muhafaza içine yerleştirilmiştir. Görüntü birimi, doğrudan AV10'a bağlanabilen veya bir sensör sonlandırma kutusu kullanılarak uzaktan yerleştirilebilen tek bir detektör ile kullanılır. AV10, kesintisiz kalibrasyon özelliğine sahiptir. Kalibrasyon gerçekleştirmek ve AV10’un dahili menüsünde gezinmek için bir mıknatıs kullanılır.

Datasheet için tıklayınız ( AutroVu AV10 Evresel Görüntüleme Ünitesi)

DİĞER ADRESLİ SİSTEM EKİPMANLARI

İHBAR BUTONLARI

BF-300 BF-500 BF-510 BF-501 BF-503 BF-503/EX BF-503/N BF-300

BF-300V2 Standard manual call point with SelfVerify function and LED indication.
BF-500V2/EX Manual call point with break glass for indoor use. Approved for use in hazardous areas zone 0, 1 or 2.
BF-510WP Manual call point with break glass for outdoor use. High current. Cable glands pre mounted, robust mounting plate.
BF-501 Manual call point with break glass for use in harsh environmental conditions.
BF-501/EX Manual call point with break glass for use in harsh environmental conditions. Approved for use in hazardous areas zone 0, 1 or 2.
BF-502 Manual call point for use in harsh environmental conditions.
BF-502/EX Manual call point with break glass for use in harsh environmental conditions. For use in hazardous area zone 0, 1 or 2.
BF-503/0100 Manual call point with lift flap and button for use in harsh environments.
BF-503/EX/0100 Manual call point with lift flap and button. EEx ia-version for use in hazardous area zone 0, 1 or 2.
BF-503/EX/0300 Release station (yellow color) with lift flap and button. EEx ia-version for use in hazardous area zone 0, 1 or 2.
BF-503/EX/0400 Release station (green color) with lift flap and button. EEx ia-version for use in hazardous area zone 0, 1 or 2.
BF-503/EX/0500 Release station (blue color) with lift flap and button. EEx ia-version for use in hazardous area zone 0, 1 or 2.

INPUT / OUTPUT VE ÇEŞİTLİ MODÜLLER

BN-201 BN-221 BN-305 BN-300 BNB-330 BN-505 BN-310

BN-180 AutroKeeper - For Dual Safety solution on AutroSafe systems.
BN-201 Monitoring input unit; The unit is connected to the interactive detector loop, and is used for monitoring of fault or other signal contacts from external equipment.
BN-221 Extinguishing control unit / Monitored output unit with 7A relay.
BN-300 Input unit; Unit with one monitored input for connection of external alarm contacts etc. With SelfVerify.
BN-303 Single monitored input unit; For interfacing switches and 3rd party detectors with relay outputs to Autronica’s interactive fire detection systems.
BN-304 Single monitored input/output unit; For interfacing and controlling external units to Autronica’s interactive fire detection systems.
BN-305 Dual monitored input/output unit; For interfacing and controlling external units to Autronica’s interactive fire detection systems. With SelfVerify.
BN-307 Monitored fire alarm device control unit.
BN-310 Single relay output unit; Loop relay output unit with 1 potential free output. The unit is used for door release, sprinkler control/functions, and control of fire dampers. With SelfVerify.
BN-320 Interface unit; Interface unit for detectors with special, nteractive door control unit, for control and monitoring of fire doors, for monitoring and control from sprinkler systems. Each unit with its own address. With SelfVerify.
BNB-330 Conventional loop interface module; Designed to monitor conventional fire detectors of the current increase type and to convey their status to the fire alarm control panel.
BN-500/EX Input unit; With one monitored input, for connection of external alarm contacts etc. Approved for use in hazardous areas. With SelfVerify.
BN-505/EXD Input unit; Input unit with BNB-300 and one monitored input. For use in hazardous area zone 1 or 2. With SelfVerify.